Monday, 9 May 2011

Raja sa 20A

Dodajte u komentar ako je ko propusten

Samira Ekmescic - Prizemlje
Sejo Ekmescic - Prizemlje
Sanja Baskarada - Prizemlje
Snjeza Baskarada - Prizemlje
Zoran Nikolic - Prvi sprat
Brankica Nikolic - Prvi Sprat
Marko Bilcar - Drugi Sprat
Diana Bilcar - Drugi Sprat
Zeljko Aleksic - Drugi Sprat
Dejan Aleksic - Drugi Sprat
Dragan Glavas - Treci Sprat
Boris Nastic - Cetvrti Sprat
Vedran Hasanagic - Sesti Sprat
Damir Hasanagic - Sesti Sprat
Vesna Racic - Sedmi Sprat
Jasna Ibrulj - Sedmi sprat
Natasa Gajic - Osmi sprat
Sasa Gajic - Osmi sprat
Sanja Zivancev - Osmi sprat
Sasa Zivancev - Osmi sprat

Malo starija raja

Ljilja Djukic - Drugi sprat
Vesna Glavas - Treci sprat
Stevo Popovic - Treci sprat
Dejan Popovic - Treci sprat
Haris Becar - Sesti sprat
Gordana Racic - Sedmi sprat

Malo mladja raja

Veljko Kurijak - Prvi sprat
Aco Zecevic - Peti sprat
Sandra Zecevic - Peti sprat
Jasenka Nastic - Cetvrti sprat
Igor Espek - Peti sprat
Srdjan Espek - Peti sprat


Pogled sa nase zgrade

Ko se prvi popeo na trafo stanicu ?
Ako obratite paznju. Oluk je skinut. Nema vise penjanja.

Sunday, 8 May 2011

Mala i Velika Škola - Slobodan Vukovic

Mala i Velika Škola. Iza male škole sam zapalio prvu cigaretu u životu. Prvi razred. Ja i Nedim Dizdar. Mislim da je Nedim Dizdar već tada kupovao cigarete. Pored Male škole je bio 'Zdravljak'. Tu smo kupovali 'umočak'. Kako je malo bilo potrebno za sretno djetinjstvo. 'Umočak' je bio najpraktičniji i najjeftiniji obrok na svijetu. Ne znam ko ga je smislio, ali je napravio jako unosan posao jer smo ga svi kupovali. Pola ili četvrtina somuna se napari na ćevapima koji se peku i u tu polovinu somuna se stavi kašikica senfa. Mislim čak, da se 'umočak' mogao kupiti samo u 'Zdravljaku'.
Autor - Sejo Ekmecic
Diana Bilcar:
Jao Sejo, sjecam se ! Ne sjecam se bas senfa, ali je "umocak" bio moje omiljeno jelo. Ako se dobro sjecam , kostao je 1.50 dinara kada sam ja bila u "maloj skoli". Nisam nikada dosla do "velike skole" jer smo preseliili u mom 5. razredu osnovne :) 
Vedran Hasanagic:
Tako je Sejo. Sjecam se umocka. Svi su to kupovali, a ko kupi cevape bude glavni u skoli 
Branka Nikolic 
Omiljeni: umocak i frtalj hljeba i pasteta

Tramvaj Vašingtonac

Tramvaj Vašingtonac! Mislim da sam se prvi put vozio Vašingtoncem kada me je majka vodila kod tete Begzade. Teta Begzada je bila krojačica i živjela je negdje na Vratniku. Šila je kaputić za mene. Sjećam se Vašingtonca; širok, prostran, zelena koža je prekrivala sjedišta i bilo je jako udobno voziti se njime. Na nekim sjedištima je nedostajao komad kože jer su je neki ljudi rezali i nosili ko zna zbog čega, tako da se vidjela sivkasto-žućkasta spužva na oštećenim sjedištima. Ne znam na koji su način Vašingtonci stigli u Sarajevo, ali je činjenica da su bili apsolutni hit. Nakon vožnje Vašingtoncem, išli smo na kombi do tete Begzade. Ovde je vrijedno pomenuti tu ženu, jer ja nikada u svom životu, nisam vidio na jednom mjestu više mački. Sigurno ne pretjerujem ako kažem da nije bilo mjesta na kojem nije bila neka mačka. Mislim da ni teta Begzada nije znala koliko ih ima i ne znam kako je sve to funkcionisalo u njenoj kući. Znam da je jedna od mački obavila nuždu na mom kaputiću i onda sam se ja naljutio i nisam želio da ga nosim.
Autor - Sejo Ekmecic

Najbolji kolaci iz Klasa

A jednom nas je teta Senada povela u 'Klas'. Mislim da je bila neka godišnjica firme ili tako nešto. Uglavnom, bila je neka proslava i znali smo da će nam biti lijepo. Eh sad, ko je sve tu bio, prepoznaće se iz ove priče i mislim da je to bolje nego da ja sada nabrajam po sjećanju. Znam da su nas doveli u neku salu i znam da je bilo mnogo ljudi. Onda je neki čovjek (valjda direktor firme) držao govor i pričao je dugo. Onda sam ja u jednom trenutku glasno rekao: 'Kad ćemo jesti kolače?' Svi su se nasmijali i onda je 'govornik' rekao nešto u smislu da sam ja u pravu i da će nas sada odvesti da vidimo proces proizvodnje. Onda su nas vodili po tim pogonima i mi smo sve to razgledali sa malom pažnjom jer smo razmišljali o kolačima. I konačno su nas doveli na jedno mjesto gdje je bilo mnogo kolača i slatkiša i rekli nam da se slobodno poslužimo. Nije nam trebalo govoriti dva puta i odmah smo se bacili na posao. Tu smo proveli neko vrijeme i kasnije su došli ljudi sa Radia i pravili su reportažu. Došli su do nas i postavljali su nam standardna pitanja koja se postavljaju u takvim prilikama: 'Volite li kolače?', 'Koje kolače najviše volite?' i tome sl. Kada je reporter pitao Vedrana koji kolač najviše voli, on je šutio jedan minut možda, a onda je rekao kao iz topa: 'Bosanski lokum!!!' Bosanski lokum niko od nas tada nije jeo jer je bio suh i nije nam bio interesantan tako da sam se začudio Vedranovim odgovorom. Kasnije sam ga pitao da mi objasni zašto je to rekao, a on je šeretski odgovorio da se nije mogao sjetiti Rolata. Znam da je moj stari snimio na kasetofonu ovu reportažu i naše odgovore, ali ne znam gdje je to sada. Ali evo, imamo sjećanje...
Autor - Sejo Ekmecic

Golubu stavi soli na rep (ili kome drugom)

Kaze stavi golubu soli na rep i on nemoze odletjeti ! Ja sam u to vjerovao kao u Djeda Mraza ! I jednom ja na balkonu, a kod Kurjaka na balkonu golub! Gledam ja njega , gleda on mene, odnosno on mene nije mogo vidjeti jer sam bio nad njim! Uletim u kuhinju uzmem kutiju Tuzlanske soli, i odjednom ta ptica postane čisto bijela po ledjima i repu, a erna bez kilo soli! E sada gledam kako bi ga jos uzeo, a on odjednom odleprsa i postane opet tamno siv.. Tada sam prestao vjerovati i u Deda Mraza :))
Autor - Marko Bilicar

Cas likovnog obrazovanja (ako je to bas bilo obrazovanje)

Da li se neko sjeća Željka Gregurevića, nastavnika likovnog vaspitanja iz O.Š. Slobodan Vuković? Kakav je to strašan lik bio na svojim časovima...Uvijek zamišljen i nekako zabrinut zbog nečeg; kao da ga gledam sada kako se češka po bradi i gleda negdje u nekom pravcu potpuno odsutan i tmuran. Bio je šutljiv i govorio je samo po potrebi, kao da mu je bilo žao da govori i kao da se plašio da će potrošiti sav svoj vokabular. Sjećam se jedne fenomenalne scene sa njegovog časa. Ja sam na njegovim časovima sjedio u zadnjoj klupi u srednjem redu. Milan Ćosović je sjedio ispred mene. Nastavnik Željko nam je dao zadatak i mi smo počeli da radimo. On je sjedio na svojoj stolici zamišljen. Negdje na sredini časa on je ustao sa svoje stolice i počeo je da hoda po razredu između redova, idući od klupe do klupe, i zadržavao se samo kod onih učenika čije je radove smatrao interesantnim. A onda je došao do Milana; koji je bio sitan i crna ravna kosa mu je padala na oči; stao je pored njega, zagledao se u njegov rad i uzeo ga u ruku, a drugom (lijevom) rukom je uzeo njegovu kutiju sa temperama i lupkao sa njom po klupi. Međutim, nastavnik Željko nije znao da je Milan razmazivao boje na donjoj strani kutije sa temperama i mi smo to vidjeli i istog momenta smo se počeli smijati. U prvom momentu tiho, a onda sve glasnije i glasnije, a on je stajao ukočeno, napravio kružni pogled po čitavoj učionici, i onda je shvatio zašto se mi smijemo. Gledao je Milana kao razjareni buldog; lijevom (onom zamazanom) rukom ga je uhvatio za lice i gnjavio razmazujući boje po njegovom licu i govoreći: 'A ne govoriš ništa, majmune!!!', ne prestajući da razmazuje boje po njegovom licu i mislim da je čak zvonilo za kraj časa, a nastavnik Željko nije odustajao...Na kraju, ne znam kako se smirio i ko je uopće uspio da ga smiri. I danas ga ponekad vidim u gradu. I danas je zabrinut i namrgođen. Isti je kao prije 30 godina i čini mi se da ne stari nikako. Hoda sa rukama na leđima.

Autor - Sejo Ekmecic